Co mówi twój pies?

Psy używają całej gamy sygnałów porozumiewając się między sobą. Bez słów, przekazują sobie informacje o swoich zamiarach, nastroju i oczekiwaniach. Poznając zasady tej komunikacji, łatwiej będzie nam zrozumieć co pies chce nam powiedzieć, czego można się spodziewać gdy nasz pies spotka się z innym, a nawet możemy użyć ich języka w pewnych sytuacjach.

Jest kilka elementów psiego języka, które połączone w całość, umożliwiają odczytanie wiadomości wysyłanej przez naszego psa.

1. Dźwięki - tonacja, długość, częstotliwość.
Niska tonacja generalnie oznacza groźbę, gniew, agresję. Pies w ten sposób mówi "trzymaj się z daleka". Dźwięki o wysokiej tonacji mają znaczenie przeciwne. Jak możemy to wykorzystać? Można celowo zmienić ton głosu porozumiewając się z psem. Jeśli chcemy przegonić obce zwierzę, można spróbować zawarczeć na nie niskim głosem (uwaga - może nie dac się przegonić i stanie do konfrontacji). Jeśli chcemy zachęcić przestraszonego szczeniaka do zabawy, spróbujmy zaskomleć lub mówić wysokim tonem, aby przekonać go że nie jesteśmy groźni.

Im dłuższy dźwięk, tym większe prawdopodobieństwo, że pies używa go celowo i daje znać o zachowaniu do którego przystąpi za chwilę. Długie powarkiwanie jest bardziej znczące niż krótkie warknięcie, będące zazwyczaj efektem przestrachu.

Dźwięki powtarzane szybko i często, wskazują na duży stopień pobudzenia czy zaniepokojenia psa. Pojedyncze dźwięki sugerują raczej przelotne zainteresowanie czy zaniepokojenie.

1a - szczekanie

To tylko kilka przykładów różnego rodzaju szczekania, zmiany w wokalizacji mogą zmieniać pierwotne znaczenie tych sygnałów.

1b - warczenie
Warczenie to sygnał ostrzegawczy, mający na celu trzymanie innych zwierząt na dystans.

2. Pysk

Sygnały mimiczne są podkreślane ułożeniem uszu i spojrzeniem. Pies asertywny i pewny siebie będzie miał uszy wysunięte do przodu, pies przestraszony i lękliwy odrzucone do tyłu, przylegające do czaszki.

3. Uszy
Uszy mogą nam wiele powiedzieć o zamiarach i nastroju psa, trzeba je jednak rozpatrywać w połączeniu z resztą sygnałów wysyłanych przez psa.

4. Oczy
W "mowie" oczu, największą rolę odgrywa kierunek spojrzenia.

5. Ogon
Z "mowy" ogona można odczytać dużo informacji o pozycji społecznej psa, jego samopoczuciu i zamiarach. Jest on również jednym z głównych narzędzi porozumiewania się psów. Zanim pies podejdzie na tyle blisko aby inny zobaczył jego oczy czy ułżenie uszu, ogon jest jest widoczny z daleka i wysyła podstawowe informacje.
Taki sygnał skłda się z 3 części i dopiero połączenie ich wszystkich daje peły komunikat.

5a - pozycja ogona

5b - kształt ogona

5c - ruchy ogonem

6. Ziewanie
Psy, podobnie jak ludzie ziewają kiedy są zmęczone. Ma to także inne, ważniejsze znaczenie. Ziewanie wyraża zestresowanie i jest używane w sytuacji gdy pies nie wie czego od niego chcemy. Jest też jednym z sygnałów uspokajających (tzw. CS, czyli calming sygnals). Może być użyte w obecnosci innego psa, jako sygnał stresu.


7. Lizanie
Wbrew pozorom nie jest to psi "buziak". Zazwyczaj jest to rytuał powitalny, ale stanowi także sygnał uspokajający. Jest zachowaniem infantylnym, charakterystycznym dla szczeniąt, zaadoptowanym przez psy uległe czy przestraszone w celu uniknięcia agresji, konfliktu czy skarcenia. Wyraża także prośbę o akceptację i jest oznaką przyjacielskich zamiarów, oraz szacunku dla stojących wyżej w hierarchii.
Lizanie powietrza lub własnych warg to oznaka zestresowania lub niepewności, pojawiającej się w nowej sytuacji czy nieznanym otoczeniu.

8. Mowa ciała
W mowie ciała jest jedna główna zasada, która określa zachowanie zwierząt. Im więcej w psie dominacji i agresji, tym większy stara się on wydawać. Im bardziej pies jest uległy i przestraszony, tym mniejszy stara się być.

Informacje pochodzą z książki Corena Stanleya "Jak rozmawiać z psem?"