Ciąża

Owulacja u suk zaczyna się, gdy poziom progesteronu przekroczy wartosć 5 ng/dl (3-6 ng/ml). Komórki jajowe nie sa uwalniane jednoczesnie, a owulacja może trwac od 24 do 96 godzin. Dojrzała komórka jajowa może pozostac zdolna do zapłodnienia przed 5 dni. Plemniki moga przeżywać w macicy 4-6 (a nawet 11) dni po kryckiu. Najbardziej płodne, dogodne do krycia sa dni między 2 a 5 po owulacji (przy poziomie proesteronu 10-25 ng/ml). Ciąża u suk trwa 9 tygodni. Poród następuje pomiędzy 57 a 64 dniem, przy czym za pierwszy dzień ciąży przyjmuje się pierwszy termin krycia. Ponieważ objawy ciąży urojonej są takie same, o efektach krycia warto się upewnić badaniem USG. Można je wykonać po 21 dniu, choć pewniejszy wynik otrzymamy w 27 dniu (embriony implantują sie w macicy pomiędzy 14 a 21 dniem po kryciu). Oprócz potwierdzenia ciąży, mamy również możliwość poznać przybliżoną liczbę szczeniąt. Przybliżoną dlatego, że nie wszystkie płody są dobrze widoczne podczas badania (zwłaszcza jeśli rezygnuje się z golenia brzuszka), ale również część z nich może ulec resorpcji w wyniku nadmiernej ich ilości, niedożywienia lub infekcji suki. Zazwyczaj liczba urodzonych szczeniąt jest o kilka sztuk większa od tej, która została stwierdzona podczas badania.
 
fot. - Saba, 1 dzień przed porodem

Najważniejszą sprawą podczas tych 9 tygodni jest odpowiednie żywienie suki. Zmiana w diecie, powinna nastąpić już 2 tyg przed kryciem. Pożywienie powinno zawierac co najmniej 28% białka i 18% tłuszczy (omega 3 i omega6). Do 5 tygodnia nie ma potrzeby zwiększania ilości pożywienia, gdyż płody zwiększają w tym czasie swoją masę tylko o 30%. W czwartym tygodniu można zaobserwować u suki kilkudniowy spadek apetytu, jednak później wszystko wraca do normy. W pierwszym miesiącu ciąży należy suce zapewnić normalną ilość ruchu i utrzymywać ją w dobrej kondycji fizycznej. Od 5 tyg. stopniowo zwiększamy ilość pożywienia, tak aby pod koniec 5 tygodnia, dostawała o 50% więcej. Jeśli suka jest karmiona suchą karmą, w tym czasie należy podawać jej karmę dla psów aktywnych bądź dla szczeniąt. Dzienną dawkę dzielimy na małe porcje, gdyż suka ma teraz mniej miejsca w jamie brzusznej. Ucisk płodów na pęcherz i jelita powoduje częstszą potrzebę oddawania moczu i załatwiania się, a więc właścicieli czeka więcej spacerów, również w nocy. W tym czasie ilość ruchu należy dostosować do potrzeb suki. Nie wskazane jest chodzenie po schodach, wskakiwanie do auta, czy inne czynności obarczone ryzykiem. Należy jej też zapewnić spokój i unikać zaczepek ze strony innych psów.
 
W pierwszych tygodniach ciąży można podawać suce zwiększoną ilość wapnia, gdyż jej zapotrzebowanie bardzo wzrośnie po porodzie, a organizm nie jest w stanie sam pokryć tak ogromnych potrzeb. Od 5 tygodnia dzienne zapotrzebowanie na wapń to 165 mg na 1 kg wagi ciała, a na fosfor 120 mg na 1 kg wagi ciała suki. Przy liczeniu potrzebnej ilości należy pamiętać, że minerały te są zawarte w karmie i uwzględnić tę ilość podając dodatkowe preparaty. Na kilka dni przed porodem nie należy suce podawać wapnia (wystarczy ilość zawarta w suchej karmie), gdyż przez to zahamowana zostaje praca gruczołów przytarczycznych i organizm nie może zmobilizować się do fizjologicznego, zwiększonego wydzielania wapnia podczas porodu. Może to prowadzić to do osłabienia skurczów i rzucawki poporodowej.
 
Istnieją również teorie, że podawanie w czasie ciąży kwasu foliowego i witaminy C może zmniejszyć ryzyko wystąpienia dermoid sinusa, nie jest to jednak poparte badaniami.
 
Od 35 dnia następuje rozwój gruczołów sutkowych. Powiększają się i twardnieją, a skóra wokół nich różowieje. Pod koniec ciąży pojawia się mleczny wyciek. W ostatnim tygodniu można zaobserwować ruchy szczeniąt widoczne przez skórę i wyczuć je ręką. Około 2-3 tygodnie przed porodem należy udostępnić suce kojec, tak aby zdążyła się do niego odpowiednio wcześniej przyzwyczaić.
Podczas całego okresu ciąży suka może bardziej szukać towarzystwa rodziny i potrzebować pieszczot. Inne typowe objawy, nasilające się zwłaszcza pod koniec ciąży, to kopanie jam w ziemi lub grzebanie w legowisku, gromadzenie zabawek i kocy. Dzień lub dwa przed porodem suka przestanie jeść i zacznie oczyszczać jelita. Od tej pory bądź w gotowości, poród może zacząć się w każdej chwili, choć zazwyczaj są to godziny nocne. Pamiętaj, że dla twojej suki to doświadczenie jest bardziej stresujące niż dla ciebie i że potrzebuje ona twojego wsparcia i opieki.