Opieka nad Ridgeback-iem

Karmienie

Szczenię pomiędzy 8 a 12 tygodniem, należy karmić 3 razy dziennie, a potem już 2 razy dziennie do końca życia.
Karmić najlepiej o tej samej porze-łatwiej będzie zauważyć objawy choroby, takie jak brak apetytu, kłopoty z wydalaniem itp.
Najzdrowiej i najwygodniej będzie podawać psu suchą karmę dobrej jakości. Składniki są w nich zbilansowane, tzn. w odpowiednich proporcjach i wielkości odpowiadających na potrzeby zwierzęcia w poszczególnych fazach rozwoju.
Przez kilkanaście pierwszych dni, szczenię powinno być karmione tą samą karmą co u hodowcy, aby do stresu związanego ze zmianą domu nie dokładać stresu żywieniowego. Jeśli właściciel chce zmienić karmę na inną, należy to robić stopniowo, mieszając w coraz większych proporcjach nową karmę ze starą. Jeśli przestawimy psa zbyt szybko na inny pokarm, jego organizm zareaguje biegunką.
Podczas karmienia zostaw miskę z jedzeniem na 20 min i nie przeszkadszaj psu. Po tym czasie, gdy przestanie jeść zabierz ją, nawet jeśli coś jeszcze zostanie. Pies nie powinnien mieć stałego dostępu do pożywienia. Jeślisz karmisz psa karmą dobrej jakości, nie trzeba podawać mu żadnych dodatkowych preparatów, chyba że lekarz weterynarii stwierdzi taką potrzebę.

Nie przekarmiaj psa! Rodezjan zawsze myśli że jest głodny. Wydzielaj mu pożywinie w ilościach zgodnych z jego wagą - informacje znajdziesz na opakowaniu karmy. Pamiętaj że zbyt szybkie przybieranie na wadze może źle wpłynąć na stawy, które mogą nie być gotowe na tak duże obciążenie. Jeżeli u twojego psa nie widać żeber, to znak że powinienś zmniejszyć wielkośc posiłków.

Pamiętaj, że pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.



Szczepienia i odrobaczenia

Szczenię powinno przejść serię szczepień, zanim zacznie wychodzić na zewnątrz. Pierwsze szczepienie przeprowadza hodowca, gdy pies ma 6 tygodni. Następne należy wykonać po ukończeniu 8 i 10-12 tyg. Po ostatnim szczepieniu odczekujemy jeszcze 10 dni i dopiero wtedy maluch może zacząć wychodzić na spacery.
Pomiędzy 3 a 6 miesiącem należy zaszczepić go przeciwko wściekliźnie i powtarzać to szczepienie co roku.

Odrobaczanie przeprowadzamy na początku co 2 tygodnie do czasu ukończenia przez malucha 3 miesięcy. Po tym czasie co miesiąc, a gdy ukończy pół roku co 3 miesiące.




Higiena

Pielęgnacja sierści -
chociaż Ridgebacki mają krótką sierść, wymaga ona niewielkiej pielęgnacji, głównie szczotkowania. Szczotka usuwa martwy włos, brud i pasożyty, pobudza także krążenie krwi, dzięki czemu sierść staje się zdrowsza i bardziej lśniąca. Do czesania najlepsze będą gumowe szczotki z krótkimi kolcami.



Kąpiel
jest konieczna tylko wtedy, gdy pies jest bardzo brudny. Zbyt częste kąpiele pozbawiają skórę ochronnej warstwy tłuszczu i powodują matowienie sierści. Lekkie zabrudzenia można usuwać za pomocą szczotki. Do kąpieli należy używać szamponów przeznaczonych dla psów, nigdy ludzkich. Całą operację trzeba przeproadzać powoli i spokojnie, aby pies nie zapamiętał jej jako przykrości. Należy uważać, aby woda nie dostała się do oczu i uszu. Po kąpieli trzeba jak najszybciej psa wysuszyć, aby się nie przeziębił.


Uszy
u Rodezjana mogą być znakomitym miejscem dla rozwoju infekcji bakteryjnych, należy więc je regularnie czyszcić i kontrolować przynajmniej raz na tydzień. W sklepach zoologicznych można dostać różne praeparaty do czyszczenia uszu - zakraplamy je na patyczek owinięty watą i delikatnie czyścimy wnętrze ucha.
Jeśli twój pies często "trzepie" uszmi to znak że doszło do infekcji i powinieneś zgłosić się do weterynarza.



Zęby
- dbanie o czystość zębów twojego pupla jest bardzo ważne. O wiele łatwiej zapobiegać odkładaniu się kaminia nazębnego, niż go później usuwać. Higiena jamy ustnej zapobiegnie też przykremu zapachowi z psiego pyska. Zęby należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu. Można w tym celu kupić specjalną szczoteczkę i pastę, ale można też użyć palca owiniętego gazą zmoczoną w roztworze sody lub soku z cytryny.
Szczeniak trzeba powoli przyzwyczajać do tych czynności. Najpierw włóż palec do pyska i delikatnie dotykaj zębów. Gdy już się do tego przyzwyczai, zacznij owijać palec gazą, a gdy i to nie będzie już problemem, możesz zacząć używać sody lub cytryny. Za każdym razem śmiej się i wesoło rozmawiaj z maluchem, spróbuj mu wmówić, że to świetna zabawa i że tobie sprawia to frajdę.
Gryzienie kości także pomaga oczyścić zęby, pamiętaj jednak aby nie bya to kość drobiowa i aby była na tyle duża, aby maluch jej nie połknął.



Pazury -
do kolejnych zabiegów higienicznych należy także kontrola długości pazurków. Jeśli pies stojąc dotyka nimi podłogi, to znak że należy je skrócić. Częstotliwośc ich obcinania zależy od tego, po jakiej nawierzchni pies najczęściej chodzi. Jeśli po asfalcie i betonie, to pazury same się ścierają i nie trzebas tego robić często. Jeśli głównie biega po ogrodzie czy lesie, sam musisz je skracać. Również zimą, gdy chodniki są przykryte śniegiem, obcinaczki częściej są w użyciu.
Najwygodniej obcinać pazury specjalnymi obcinaczkami lub elektrycznym pilnikiem. Do tego zabiegu trzeba malucha przyzwyczaić. Nigdy nie rób tego gdy pies śpi. Jeśli się obudzi w nieodpowiednim momencie, zapamięta to jako przykre zdarzenie i następnym razem będzie trudniej. Pozwól psu obwąchać narzędzie i spróbuj obciąc pazurek. Cały czas śmiej się i wesoło rozmawiaj. Jeśli się uda, daj psu w nagrodę smakołyk, aby zapamiętał ten zabieg jako miły.
Zanim sam zaczniesz obcinać pazurki, poproś swojego weterynarza aby pokazał ci do którego miejsca można go obciąć, aby nie wyrządzić psu krzywdy.



Pchły i kleszcze
- na rynku sporo jest preparatów chroniących przed tymi owadami. Jednym z najlepszych jest Frontline - preparat zakrapla się na skórę, odgarniając włosy pomiędzy łopatkami. Potem przez 24 godziny nie należy psa głaskać. Preparat działa prze 3 miesiące na pchły i przez 1 miesiąc na kleszcze. Ponieważ co jakiś czas na rynku pojawiają się różne nowości, poproś o radę swojego weterynarza.