Rhodesian Ridgeback
Wzorzec nr 146, Afryka Południowa 1996, grupa 6 (psy gończe)

WYGLĄD OGÓLNY:

Rhodesian Ridgeback to pies proporcjonalny, silny, dobrze umięśniony, zwinny, szybki i wytrzymały. Najważniejszą jego cechą jest zręczność, elegancja w budowie i brak wrażenia masywności. Cechą charakterystyczą jest pręga na grzbiecie - pas sierści rosnącej w odwrotnym kierunku. Pręga powinna być wyraźnie zaznaczona, symatryczna z dwoma koronami po jej obu stronach. Zaczyna sie pomiędzy łopatkami a kończy zwężając się w kierunku lędźwi. Korony nie powinny znajdować się niżej niż na 1/3 długości pręgi. Najwłaściwsza jej szerokość to 5 cm.

PRĘGA PRAWIDŁOWA
PRĘGA NIEPRAWIDŁOWAZACHOWANIE/TEMPERAMENT:
Dostojny, inteligentny, nieufny wobec obcych osób, ale nie wykazujący strachu ani agresji.BUDOWA


GŁOWA

Czaszka: powinna być odpowiedniej wielkości i proporcjonalna (odległość pomiędzy uszami, odległośc od potylicy do stopu i odległość od stopu do końca nosa, powinny być równe), płaska i najszersza pomiędzy uszami. Głowa powinna być wolna od zmarszczek podczas spoczynku.

Stop: powinien być zdecydowanie zaznaczony, nie powinien leżeć na linii prostej pomiędzy nosem a potylicą.
Odległości
: od końca nosa do stopu, od stopu do kości potylicy i odległość pomiędzy uszami powinny być równe. Szczególnie ważne jest, aby odległość od końca nosa do stopu nie była mniejsza niż dwie pozostałe - zbyt krótka kufa jest niepożądana.


Nos: powinien być czarny lub brązowy. Czarnemu nosowi towarzyszą oczy ciemne, brązowemu oczy bursztynowe.

Kufa: Powinna być długa, głęboka i mocna.

Wargi: powinny ściśle przylegać do szczęki.

Pysk: szczęka silna, z pełnym uzębieniem i idealnym zgryzem nożycowym (górne zęby powinny blisko zachodzic na dolne). Zęby powinny być dobrze rozwinięte, szczególnie kły i trzonowe.Oczy: powinny być umiarkowanie rozstawione, okrągłe, o żywym i inteligentnym wyrazie, charmonizujące kolorem z umaszczeniam.
Uszy: powinny być osadzone dość wysoko, średniej wielkości, szerokie u nasady, zwężające się ku zaokrąglonym końcówkom.Powinny być noszone przy głowie.Szyja: powinna być dość długa, silna i wolna od podgardla.TUŁÓW


Grzbiet: Mocny.

Lędźwie: silne, umięśnione , lekko zaokrąglone.

Klatka piersiowa: nie powinna być zbyt szeroka, lecz głęboka, sięgająca łokci.

Przedpiersie: powinno być widoczne, gdy pies stoi bokiem.OGON:
Powinien być mocny u nasady, stopniowo zwężający sie ku końcowi. Umiarkowanej długości, osadzony niezbyt wysoko i nie za nisko. Powinien być noszony lekko wygięty ku górze, ale nie zakręcony.


ŁAPY

Kończyny przednie : powinny być idealnie proste, o mocnej kości, łokcie powinny przylegać do ciała. Oglądane z boku powinny być szersdze niż oglądane z przodu.


Nadgarstki: mocne i sprężyste.

Łopatki: osadzone ukośnie, wyraźne i umięśnione co świadcvzy o szybkoście w ruchu.

Stopy: powinny być zwarte i zaokrąglone, wysoko wysklepione, nigdy płaskie, z elastycznymi poduszkami, chronione przez sierść pomiędzy palcami.


Kończyny tylne : mięśnie powinny być dobrze widoczne, poprawnie kątowane, z nisko osadzonym stawem skokowym.Ruch: Sprężysty i energiczny, lekki, z grzbietem pozostającym w jednej linii.

                                    Z Przodu

                                             Z Tyłu


SIERSĆ

Włos: krótki i gęsty, błyszczący, ale nie wełnisty czy jedwabisty.

Kolor: od jasnopszenicznego do czerwonopszenicznego. Dozwolone są drobne białe znaczenia na piersi i palcach, ale występowanie białych znaczeń powyżej palców czy w innym miejscu niż na piersiach, jest niedozwolone. Dozwolona jest ciemna kufa i szy, ale nadmiar czarnego włosa w innych miejscach jest niepożądany.

WIELKOSĆ

Pożądany wzrost dla: :
Psów                           63 cm do 69 cm
Suk                             61 cm do 66 cm

WAGA

Własciwa waga dla :
Psów                          36.5 kg
Suk                            32 kg   

WADY
Jakiekolwiek odstępstwa od powyższego opisu powinny być traktowane jak wady, a przy ocenie traktowane w odpowiednich proporcjach do reszty cech.


Skala punktów - waga poszczególnych cech w ocenie

Pręga
Głowa i Oczy
Szyja i Łopatki
Grzbiet, Lędźwie i Klatka
Łapy i Stopy
Sierść
Ogon
Wielkość, Wyglą ogólny

Całość

20
15
10
10
15
5
5
20

100

Chociaż skala ta jest wskaźnikiem wagi podzczególnych cech, w praktyce sędziowanie bardziej polega na porównywaniu psów między sobą. Pies jest oceniany jako całość, i to od sędziego zależy czy w ocenie weźmie pod uwagę szczegóły jego wyglądu.