Podstawowe informacje o zdrowiu Ridgeback'a


Ciąża urojona

Ciąża urojona to naturalny, fizjologiczny stan, w którym pojawiają się psychiczne i fizyczne objawy ciąży. Można go zaobserwować ok. 2 miesiąca po cieczce.

Przyczyny
Przyczyny tego stanu nie są dobrze poznane, ale prawdopodobnie wynikają z reakcji organizmu na zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie.

Objawy
Objawy ciąży urojonej są takie same jak rzeczywistej ciąży. Organizm zaczyna przygotowywać się do wydania potomstwa, powiększają się gruczoły mlekowe i pojawia się mleczna wydzielina. Suka zaczyna zachowywać się niespokojnie, przestaje jeść i mieć ochotę na spacery. Zaczyna szykować legowisko, kopie doły w ogrodzie, gromadzi zabawki.

Leczenie
Przy łagodnym przebiegu, wystarczy zapewnić suce dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych (nauka nowych komend, itp), oraz ograniczyć pieszczoty i ilość pokarmu (nawet o 75 %), schować zabawki. Podawane jedzenie nie powinno zawierać zbyt dużych ilości białka, nalezy unikac nabiału. Można też od zakończenia cieczki, podawać homeopatyczny preparat Pulsatilla. Jeśli gruczoły mlekowe są nabrzmiałe, należy zastosować okłady (łyżeczka sody na szklankę letniej wody).
Przy cięższym przebiegu ciąży, należy podawać preparaty hamujące produkcję mleka, np. Galastop, stosować okłady i zasięgnąć konsultacji u weterynarza. Stan zapalny sutka może doprowadzić do powstania guza. Jeśli ciąża urojona występuje po każdej cieczce, należy poddać ją sterylizacji. Jest to również najlepszy sposób na jej zapobieganie. Wbrew obiegowym opiniom, urodzenie szczeniąt wcale nie likwiduje tego problemu.

Alternatywnym leczeniem sa preparaty homeopatyczne. Hormeel - podawany od początku ciązy urojonej, reguluje gospodarkę hormonalną. Traumeel - gdy sutki staną sie nabrzmiałe, pomaga zejść opuchliźnie. Ovarium - gdy zaczyna pojawiac się wydzielina w sutkach. Wszystkie 3 preparaty podajemy w formie iniekcji, podskórnie co 2 dni. Można je stosowac razem. Nie ma gwarancji że organizm suki zareaguje pozytywnie na tę formę leczenia. W przypadku Saby terapia ta daje świetne efekty, zastosowana wczesnie, w momencie pojawienia sie pierwszych objawów. Przy dużych ilościach wydzieliny, zazwyczaj musimy "przesiąść" sie na Galastop.