Dysplazja stawu łokciowego, podobnie jak biodrowego, jest chorobą dziedziczną. Występuje głównie u psów dużych ras. Na skutek zaburzeń w rozwoju stawu, jego chrząstki mają tendencję do oddzielania się od kości. Występują wtedy razem lub oddzielnie, trzy procesy:
- Niezrośnięcie wyrostka łokciowego dodatkowego (UAP)
Do 6 miesiąca, wyrostek łokciowy dodatkowy powinien połączyć się z resztą kości. Jeśli do tego nie dojdzie, fragment kości będzie się poruszać i uwierać wewnąrtz stawu, powodując zapalenie stawu i silny ból.
- Osteochondroza stawu łokciowego (OCD)
- Oddzielenie wyrostka dziobiastego kości łokciowej (FCP)
OCD to oderwanie się fragmentu kłykcia kości ramiennej, natomiast FCP, to oderwanie się małego wyrostka od kości łokciowej. Te wolne fragmenty kości poruszają się, powodując zapalenie stawu i silny ból
Objawy.
Klasycznym objawem dysplazji łokciowej, jest kulenie przedniej łapy. Pies trzyma ją w górze i stara się jej nie używać. Czasami pies kuleje tylko po dużym wysiłku.
Rozpoznanie.
Rozpoznanie dysplazji odbywa się na podstawie prześwietlenia stawów. Zdjęcia RTG wykonuje się po uśpieniu psa. Jest to konieczne, aby odpowiednio ułożyć psa do badania. Prześwietlenie najlepiej zrobić u lekarza wyspecjalizowanego w tym kierunku, gdyż rozpoznanie zależy także od jakości zdjęć. Najlepiej wykonać je dla obu stawów, gdyż choroba ta rozwija się jednocześnie w obu łapach. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu wolnych kawałków kości. W przypadku zaawansowanej choroby, może wystąpić konieczność amputacji łapki.
Zapobieganie
Nie można całkowicie zapobiec pojawieniu się dysplazji u szczenięcia, gdyż dziedziczy ją po rodzicach. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest, aby upewnić się czy są oni wolni od dysplazji. Hodowca powinien udostępnić ci do wglądu wyniki prześwietleń. Idealne stawy uzyskają ocenę A. Co prawda w Polsce przepisy nie wymagają prześwietleń Ridgeback'ów, ale każdy odpowiedzialny hodowca, powinien je wykonać. Psy z rozpoznaną dysplazją, nie powinny być rozmnażane.
Profilaktyka powinna również obejmować sposób żywienia. Na rynku sporo jest karm przeznaczonych specjalnie dla dużych ras. Mają one odpowiednio zbilansowane składniki.
Przykład: Eukanuba Puppy&Junior Large Breed, Hill's CanineGrowth Large Breed, Pedigree Advance Large Breed, Rogal Canine Maxi Junior.