Podstawowe informacje o zdrowiu Ridgeback'a


Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy (hypotyreoidyzm) jest chorobą dziedziczną!

Przyczyną schorzenia, są zaburzenia w działalności układu immunologicznego. Z niewiadomych jak dotąd przyczyn, organizm psa produkuje przeciwciała (ATA lub TgAA), które przyczepiają się do komórek tarczycy. Układ odpornościowy reaguje natychmiastowym niszczeniem tych komórek. Następuje zmniejszenie produkcji hormonów przez tarczycę. Niedobór hormonów T3 i T4, odpowiedzialnych za szybkość przemiany materii powoduje, że dłużej trwają podstawowe procesy w organizmie (produkcja ciepła i innych substancji, produkcja komórek).

Przyczyny
Zaburzenie to głównie przenoszone jest z rodziców na potomstwo. Inne przyczyny to np. nowotwory i infekcje tarczycy, wady przysadki, która pobudza pracę tarczycy.

Objawy
Komórki tarczycy niszczone są powoli, dlatego pierwsze objawy pojawiają się dopiero, gdy zniszczona zostanie większość gruczołu

Rozpoznanie
Schorzenie to rozpoznaje się na podstawie badania moczu i krwi - oznaczenia poziomu hormonów T3 i T4, poziom cholesterolu. Nie jest to jednak dokładna metoda, zwłaszcza u suk. W czasie cieczki czy ciąży, poziom hormonów znacznie się zmienia, więc wyniki poziomu hormonów nie są całkiem miarodajne. W krajach zachodnich istnieje możliwość przebadania psa na obecność ATA. Jest to badanie najlepsze - przeciwciała są obecne dużo wcześniej, zanim poziom hormonów się obniży na tyle, aby to wykryć. Jedyna jak narazie możliwość wykonania takiego badania, to przesłanie do zachodnich laboratoriów próbki krwi. Pośrednictwo w tym ofiaruje serwis weterynaryjny.

Leczenie
Leczenie niedoczynności polega na podawaniu syntetycznego hormonu T4 i trwa przez całe życie psa.

Zapobieganie
Zapobieganie możliwe jest na razie jedynie poprzez niewłączanie do hodowli osobników chorych, oraz wykonanie badań psów przed kryciem.