Wnętrostwo jest wadą genetyczną pojawiającą się u samców. Występuje już w fazie życia płodowego i polega na tym, iż proces zstępowania jąder z jamy brzusznej do moszny jest zaburzony. Jedno lub oba jądra pozostają w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym, a czasem w innych okolicach. Nie mogą one prawidłowo produkować plemników i pies nie jest w pełni płodny, mimo iż zachowują wszystkie typowe odruchy samca. Czasem jednocześnie z wnętrostwem, występują także inne wady, jak przepuklina pępkowa i pachwinowa. 10 razy częściej, występują u takich psów nowotwory jąder, z czego połowa jest złośliwa. Druga połowa to zmiany, w efekcie których, następuje produkcja hormonów żeńskich.
Teoretycznie jądra mogą schodzić u samców do 6 miesiąca życia, w praktyce, schodzą one u większości osobników do 8 tygodnia życia.
Leczenie
Ze względu na możliwość pojawienia się nowotworu, niezastąpione jądro należy usunąć. Wskazana jest też kastracja, z uwagi na genetyczny charakter schorzenia.
Zabieg wykonuje się u psów powyżej 6 miesiąca, gdy można ostatecznie stwierdzić wnętrostwo i gdy nie ma już szansy na zstąpienie jądra do moszny.
Zapobieganie
Jedynym sposobem zapobieganiu tej choroby, jest nie używanie do hodowli takich osobników. Powinni też być z niej usunięci rodzice psa, ponieważ są nosicielami genu z defektem.