Podstawowe informacje o zdrowiu Ridgeback'a


Kamień nazębny

Problemy z odkładającą się płytką i kamieniem nazębnym, dotyczą prawie wszystkich psów po 2 roku życia.

Przyczyny
Powstawanie kamienia to proces naturalny. Na granicy dziąseł i zębów, gromadzi się płytka nazębna, powstająca z białek i bakterii zawartych w ślinie. Szybkość jej przyrastania zależy od rodzaju spożywanego pokarmu, predyspozycji genetycznych i stanu zdrowia. Jeśli płytka nie jest systematycznie usuwana, zacznie ulegać mineralizacji i tak powstanie kamień nazębny. Szorstka powierzchnia sprawia, że łatwo dołączają się do niej nowe warstwy wapnia, białek i bakterii. Narastający kamień powoduje odsłonięcie szyjki zębowej i tworzenie się pustych przestrzeni przy zębie, gdzie gromadzą się bakterie. Efektem jest stan zapalny, bolesny dla psa. Infekcja obejmuje także korzenie zęba, powodując uszkodzenie kości wokół korzenia, wypadanie zębów. Bakterie mogą przedostawać się do innych organów, powodując różne schorzenia.

Objawy
Pierwszym objawem jest żółtawy nalot na zębach, gromadzący się głównie przy dziąsłach. Inne to brzydki zapach z pyska i krwawienia dziąseł. dziąseł zaawansowanym stadium choroby, pies będzie odczuwa niechęć do jedzenia i nie pozwala na dotykanie pyska.
Ropne wypływy z nosa, to znak, że bakterie przedostały się do jamy nosowej.

Leczenie
Leczenie polega na usunięciu kamienia aparatem ultradźwiękowym, w narkozie, usunięciu chorych zębów i podaniu środków przeciwbólowych oraz antybiotyków.

Zapobieganie
Do profilaktyki należy czyszczenie zębów za pomocą specjalnej pasty i szczoteczek dla psów. W sklepach zoologicznych można kupić różne zabawki, czyszczące zęby. Dobrym sposobem jest też nacieranie zębów sokiem z cytryny. Również karmienie psa suchą karmą, zmniejsza możliwość osadzania się kamienia.