Zanim szczeniak się wprowadzi

Jeśli zdecydowałeś się na powiększenie rodziny o Ridgeback'a, znalazłeś dobrą hodowlę i czekasz az maleństwo skończy 7-8 tygodni, masz czas, aby przygotować się na przybycie nowego mieszkańca. Powinieneś zaopatrzyć się w kilka rzeczy:

  2 miski - na jedzenie i wodę. Najlepiej stalowe - są niezniszczalne. Plastikowe mogą zostać dość szybko "zjedzone", a niektóre z nich mogą powodować utratę pigmentu na nosie psa.

  Dobrej jakości pożywienie. Pierwsze miesiące są najważniejsze dla szczenięcia, zaniedbania w kwestii żywieniowej mogą wpłynąć na jego zdrowie i rozwój. Dowiedz się, jaką karmę podaje psom twój hodowca i podawaj ją przynajmniej przez kilka tygodni. Jeśli chcesz ją zmienić, zrób to stopniowo, dodając najpierw niewielkie ilości nowej. Wiekszość hodowców, razem ze szczeniakiem przekazuje włascicielom także kilka porcji karmy, oraz instrukcję dotyczące żywienia.

  Nylonową lub skórzaną obrożę. Szczenię rośnie bardzo szybko do 10 miesiąca, najlepiej więc kupić regulowaną. Na pewno ta jedna obroża nie wystarczy i za kilka miesięcy bedzie trzeba kupić nową. Dobrze jest mieć również zapasową, gdyby pierwsza się zgubiła lub została pogryziona.

  Nylonową lub skórzaną smycz. Pierwszą na pewno szczeniak będzie próbował pogryźć, więc nie wydawaj na nią zbyt dużo pieniędzy.

  Posłanie. Pies, tak samo jak człowiek woli spać na miękkiej powierzchni, zapewnij mu więc wygodne posłanie. W sklepach zoologicznych znajdziesz duży wybór, możesz je też przygotować sam, wykorzystując poduszki czy kołdry. Pamietaj, aby znajdowało się w miejscu zacisznym i bezpiecznym, najlepiej pod ścianą lub w kącie. Ridgeback lubi widzieć ze swojego legowiska co się dzieje w domu, więc jeśli z miejsca które mu przygotujesz nie będzie miał dobrego widoku, sam przeniesie się w inne.

  Gumowe zabawki i gryzaki, które zastąpią mu twoje buty i części ciała, chociaż pewnych szkód i tak nie da się uniknąć. Dobre będą też piłki tenisowe i linki ze splecionych sznurków.

Zastanów się nad zasadami, jakich ma przestrzegać pies. Ważne jest, aby od początku wiedział co może robić, a czego nie i aby to była konsekwentna decyzja. Czy pozwolisz mu spać ze sobą w łóżku? Na pewno będzie próbował, ale weź pod uwagę, ze kiedyś urośnie i może tam nie starczyć miejsca dla ciebie.

Czy pozwolisz psu wchodzić na kanapy i fotele? Jeśli tylko na niektóre, od początku musisz być konsekwentny. Licz się z sierścią na tapicerce, śladami łap i zębów.

Najlepiej, jesli przemyślisz i ustalisz te zasady ze wszystkimi członkami rodziny, zanim pies zamieszka z wami.