Testy - wyniki

  A B C D E F G H I J
Shona 3 5 4 6 4 6 3 4 3 4
Sansa 5 6 3   4 6 5 4 3 2
Sauda 4 2 3 6 2 5 3 4 3 6
Shani 4 4 5 3 4 6 1 5 3 6
Sipho 5 5 3 6 3 6 1 6 4 6
Salehe 6 6 4 6 4 5 5 4 3 6
Sisi 4 5 5   4 6 4 5 5 6
Sikhulu 2 5 5 3 3 6 1 4 6 4
Sipoko 6 6 5   5 6 1 6 5 6
Sefu 2 3 3 3 4 4 4 4 3 2


Testy te są uniwersalne dla wszystkich ras i niektóre wyniki niepożadane w innych rasach, są dla Rodezjanów typowe (niezależność, nieufność do obcych). Testy dają tylko ogólny zarys osobowości szczeniąt i ich potencjału psychicznego. Określają do jakiego domu psy powinny trafić i jaki jest najlepszy sposób ich prowadzenia. Ostateczny obraz psychiki dorosłego psa będzie zależał od sposobu jego traktowania przez właścicieli.


Opis testów znajdziesz tutaj.

Shona - bardzo przyjacielska suka, lubi kontakt z człowiekiem, łatwa do ułożenia i tresury. Łatwo uznaje przewodnictwo człowieka, jest opanowana w trudnych i  zaskakujących sytuacjach. Średni próg bólu. Ma duże poczucie humoru i uwielbia psoty.

Sansa - spokojna, dość niezależna, choć lubi kontakt z człowiekiem i pieszczoty, akceptuje jego dominację. Bardzo wrażliwa na ból, wymaga łagodnej tresury. Dość opanowana, nie okazuje lęku w kontakcie z dziwnymi przedmiotami, jest ciekawa i chętnie próbuje zbadać nieznane rzeczy. Nie jest wystawowa, posiada trzecią koronę w prędze.

Sauda - towarzyska i przyjacielska, spokojna, łatwa do ułożenia, łatwo się podporządkowuje. Wykazuje popęd łowiecki, średnio wrażliwa na ból, żywo reaguje na otoczenie, nie jest lękliwa, w sytuacjach zaskoczenia wykazuje duże opanowanie. Nie jest wystawowa, ma trzy korony w prędze.

Shani - bardzo towarzyska i przyjacielska, domaga się kontaktu i pieszczot, łatwa do kontrolowania, oczekuje od człowieka przywództwa. Dość opanowana, nie jest strachliwa. Łagodna i przywiązana, czasmi wykazuje brak pewności siebie. Ma duże poczucie humoru i uwielbia psoty.

Sipho - dość niezależny, choć wykazuje też pewien stopień podporządkowania i akceptuje przywództwo człowieka. Słabo odporny na ból, wymaga łagodnej tresury, dość opanowany w sytuacjach zaskoczenia. Potrzebuje dużo czułości choć nie okazuje demonstracyjnie uczuć.

Salehe - niezależny ale nie dominujący, da się kontrolować. W momentach braku kontroli nad sytuacją nie panikuje i akceptuje dominację człowieka. Niski próg bólu. Wysoki próg pobudliwości, nie jest strachliwy i nie łatwo go przestraszyć. Nie okazuje demonstracyjnie uczuć.

Sisi - wykazuje potrzebę kontaktu z ludźmi, łatwy do podporządkowania, uległy, wymaga ciepłej i stabilnej opieki. Akceptuje przywództwo człowieka, mała wrażliwość na ból, wrażliwy na dźwięki. Dość opanowany, nie jest lękliwy.

Sikhulu - przyjacielski, uwielbia kontakt z człowiekiem, spokojny i łagodny. Uznaje  przewodnictwo człowieka i łatwo się podporządkowuje, choć czasem wykazuje też sporo niezależności. Opanowany, nie łatwo go przestraszyć, słabo wrażliwy na ból.

Sipoko - niezależny, opanowany, pewny siebie, ale nie agresywny. Nastwiony przyjaźnie do człowieka choć nie okazuje demonstracyjnie uczuć i potrzeby towarzystwa. W sytuacji braku kontroli akceptuje (choć z trudem) dominację człowieka, mało wrażliwy na ból. Wymaga umiejętnegi i łagodnego prowadzenia. Nie jest wystawowy, posiada trzecią koronę w prędze.

Sefu - przyjacielski i bardzo towarzyski, podatny na tresurę, ma elastyczne usposobienie - łatwo dostosuje się do różnych środowisk. Akceptuje przywództwo człowieka, wrażliwy na ból. Bardzo zrównoważony, pewny siebie i opanowany pies.