miot S

Saba - Harjäselan Ijumaa Imani10.05.2004


Dodge - N'Gai Zamu of Ginba's Hero
Belgian Winner 2003
Dog of the year 2003
The Golden Dog Trophy 2004
Dutch Champion

International Champion© Katja Siebers
rodowód miotu


10 maja na świat przyszedł pierwszy miot hodowli.
4 suczki i 6 piesków (w tym 3 pierwsze w Polsce psy wątrobiane - brązowonose "liver nose"!)


1 pies i 2 suczki miały 3 korony w prędze. Nie wystąpił DS, wady ogonka ani niedozwolone białe znaczenia.

................................................

Poród rozpoczął się o 14, a pierwszego malucha odebrał Wojtek. Wróciłam do domu w chwili gdy się urodził i zastałam Wojtka w rękawiczkach chirurgicznych, ociekających krwią, kóry z zadumą mówił: "Właśnie usiłują sobie przypomnieć co się robi z tą pępowiną". Maluch przyszedł na świat na ulubionej sofie Saby. Przestraszona sunia przybiegła mnie powitać i ledwo zdążyliśmy złapać w locie kolejnego malucha. Następne pojawiały się już w legowisku, w odstępach ok. 40 - minutowych. Zużyliśmy 3 prześcieradła i 2- miesięczny zbiór dzienników. Ostatni szczeniak przyszedł na świat godzinę po północy, z dużym trudem, gdy byliśmy przekonani że już po wszystkim. Jest mniejszy i słabszy od pozostałych, ale liczymy że szybko nadrobi zaległości.

Z całej 10-tki wyróżnia się 5 maluchów. Najmniejszy który najgłośniej krzyczy, dwa brązowonose pieski, które ciągle trzymają się razem, alpinista który zasypia tylko wtedy, gdy uda mu się wejść Sabie na grzbiet i sunia, która najwyraźniej uznała że za wcześnie się urodziła. Cały czas próbuje wrócić tą samą drogą którą wyszła.

20 maja maluchy zaczęły nieporadnie chodzić i otwierać oczy. Kilka dni później okazało się, że brązowonose psiaki mają oczy błękitne, a reszta granatowe. To oczywiście przejściowe, po kilku tygodniach na pewno zmienią kolor na różne odcienie brązu, zieleń i czerń.

W ciągu trzeciego tygodnia nauczyły się stabilnie stać i znakomicie biegać. Co 2 godziny rozlega się radosne szczekanie i warkot - widać nie wiedzą jeszcze że Rodezjany nie szczekają! Zaczynają się też braterskie zabawy polegające głównie na gryzieniu sąsiada w ucho lub ogon.

Picie mleka z miseczki to pokaz nurkowania - te szczeniaki na pewno polubią kąpiele! Najlepiej wepchnąć gapę do miski, a potem całą zgrają go oblizywać.
.............................................................................

28 czerwca szczeniaki przeszły testy Volharda (Puppy Aptitude Test), sprawdzające ich temperament, charakter i podatność na tersurę. Tu znajduje się opis testów, a tu wyniki.

Wszystkie nasze psiaki mają dobre i opiekuńcze domy. Będziemy śledzić ich losy, a informacje umieszczać na bieżąco pod poniższymi linkami.

PSY
SUKI
Sipho   

 
Salehe 
8 tygodni
Sisi      
Sefu 
8 tygodni

Rodowód miotu