Zanim zdecydujesz się na Ridgeback'a


Rodezjan z rodowodem czy bez?

Zanim zdecydujesz się na Rodezjana, dowiedz się jak najwięcej o tej rasie. O psychice, zdrowiu, wymaganiach. Zacznij od hodowcy - zadaj dużo pytań, umów się na spotkanie żeby zobaczyć ich psy. Zapytaj czy prześwietlił swoje psy, co wie o ich chorobach, czy spisuje umowy i co one zawierają.
Poniżej znajduje się kilka podstawowych informacji, które powinieneś przeczytać zanim podejmiesz decyzję.
RR nie jest psem obronnym

Rodezjan ma silny instynkt terytorialny i nie trzeba go trenować w tym kierunku. Nie oznacza to jednak, że ma spędzać cały czas w ogródku, pilnując terenu przed intruzami. Rodezjan najbardziej potrzebuje towarzystwa rodziny. RR nie szczeka na wszystko, co się rusza. Głosu używa rzadko, jedynie w sytuacji realnego zagrożenia lub jako ostrzeżenie. Przebywając w jakimś miejscu przez kilkanaście minut uważa je już za swój teren. Gdy pojawi się na nim inny pies lub obca osoba, pies może zacząć bronić terenu. Saba chodząc czasem ze mną do pracy potrafi nie wpuścić do pokoju nawet szefa.

Charakter

RR to nie Labrador, jest psem niezależnym, wymagającym konsekwentnego lecz łagodnego traktowania. Ma swoje zdanie, które może się różnić od twojego. Nie zawsze wykona polecenia właściciela, zwłaszcza, gdy zainteresuje go coś innego. Trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości, aby nauczyć go posłuszeństwa. Często udaje, że nie słyszy wołania lub komendy. Jeśli choć raz pozwolisz mu na coś, czego zwykle zabraniasz, zapamięta to i będzie stale próbował. Rodezjan od początku musi wiedzieć, że to nie on rządzi w twoim domu. Ma znakomitą pamięć, gdy raz kogoś zobaczy, pozna go nawet po długim czasie. Jeśli raz wyrządzisz mu krzywdę, może ci już nigdy nie zaufać. RR to nie są psy, które można zostawić w domu lub ogrodzie na cały dzień. Potrzebują towarzystwa, uwagi i miłości. Chodzą za właścicielem krok w krok, czasem nawet do łazienki. Rodezjan musi czuć się pełnoprawnym członkiem rodziny.

RR potrzebują dużo ruchu

Aby się dobrze czuć i rozwijać, potrzebują dużo aktywnego ruchu. Nie wystarczy im spacer na smyczy dookoła bloku, nawet najdłuższego. Duży ogród też nie załatwia sprawy. Musisz wygospodarować co najmniej godzinę dziennie, oraz znaleźć miejsce, gdzie pies będzie mógł swobodnie pobiegać. Jeśli prowadzisz sportowy tryb życia, twój pies na pewno będzie zadowolony. Rodezjany uwielbiają wycieczki rowerowe i wędrówki po górach.
Mówi się, że RR nie lubią wody, ale nie zawsze jest to prawdą. Niektóre pływają w jeziorze z takim samym zachwytem jak Labrador.


RR wymaga opieki

Rodezjan posiada naturalny instynkt polowania, więc nie ma sensu krzyczeć na niego, gdy pobiegnie za uciekającym zającem czy kotem. Ciekawi go wszystko, co się rusza, zwłaszcza szybko. Może się więc zdarzyć, że będzie gonić za rowerzystą. Bez trudności potrafi przeskoczyć płot, jeśli coś go zaciekawi po drugiej stronie, musisz więc zaopatrzyć się w wysokie ogrodzenie. Na spacerze w mieście, zawsze powinien być na smyczy, aby nie wybiegł na ulicę. Powinien też mieć tatuaż. Będzie łatwiej go znaleźć, gdy się zgubi.
Rodezjan ma krótką sierść bez podszerstka i nie nadaje się do mieszkania na zewnątrz!

RR to nowe obowiązki

Młode psy, a zwłaszcza szczenięta, potrafią nieźle narozrabiać. Trzeba się z nimi bawić, uczyć posłuszeństwa i zasad panujących w domu. Trzeba je często karmić a także wyprowadzać w nocy (dopiero 6-miesięczny pies wytrzymuje 8 godzin bez załatwiania się). Jeśli pracujesz, musisz co kilka godzin wpadać do domu i zabierać go na krótkie spacery, lub zapewnić mu opiekę podczas twojej nieobecności.
Rodezjan wymaga organizowania mu czasu - zostawiony sam sobie zaczyna się nudzić, a nie ma większej katastrofy, niż nudzący się Ridgeback. Młode psy wymagają też socjalizacji. Zabieraj go w miejsca, gdzie może spotkać inne psy. Im wcześniej przyzwyczaisz go do takich spotkań, tym mniej problemów będziesz mieć w przyszłości.

RR potrzebuje towarzystwa

Rodezjan źle znosi samotność. Pozostawiony sam w domu, może zniszczyć otoczenie, lub zrobić krzywdę sobie. Jeśli mieszkasz w bloku, sąsiedzi mogą nie zaakceptować faktu, że twój pies wyje cały dzień. Jeśli długo pracujesz i nie masz w tygodniu czasu dla psa, poszukaj rasy, która łatwiej zniesie samotność.RR to duży pies
Dorosły pies może osiągać prawie 70 cm w kłębie. Suczki są trochę mniejsze, ale to także potężne stworzenia. Czy masz odpowiednie warunki mieszkaniowe, aby twój pies dobrze się tam czuł? RR ma dużo energii, co w połączeniu z jego masą sprawia, że zabawa z nim nie zawsze jest dla ludzi przyjemna. Potrzebuje dużo miejsca podczas zabawy. Bez trudności może przewrócić dziecko, a nawet dorosłego. Jeśli znajdziesz się w zasięgu jego radosnego ogona, spodziewaj się siniaków. Zdarzało się też, że szarpiący smyczą pies uszkodził właścicielowi staw barkowy.

Koszty

Decydując się na RR, musisz wziąć pod uwagę koszty związane z jego utrzymaniem. Średni miesięczny koszt utrzymania doroslego psa to ok. 200 zł, nie biorąc pod uwagę nagłych wydatków. Dorosły pies zjada ok. 1 kg mięsa dziennie. Jeśli zdecydujesz się na suchą karmę, bądź świadomy, że cena dobrego produktu to ok 10 zł za kilogram. Musisz też kupić smycz, obroże, zabawki i posłanie. Dodaj do tego opiekę weterynaryjną - szczepienia, odrobaczanie, witaminy, preparaty przeciwpchelne, prześwietlenia i nieprzewidziane wypadki. Jeśli zamierzasz wystawiać psa, to dojdzie do tego jeszcze koszt wystawy, średnio ok. 100 zł.

RR potrzebuje tego przez całe życie

Większość Rodezjanów żyje 10-12 lat, ale mogą też dożyć lat 16. Pamiętaj więc, że bierzesz na siebie obowiązek, który powinieneś wypełniać przez najbliższe kilkanaście lat.

Zalety RR